– For å sikre at brannvesenet og kommunene kan levere i hele krisespekteret, må det etableres tydeligere krav og forventninger til samarbeid. Dette må støttes av nødvendige bevilgninger over statsbudsjettet de neste årene.
I tillegg til å være brannsjef i Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS, er Mæhlumsveen styreleder for Samfunnsbedriftene Brann og redning.
Må kunne håndtere alt
Regjeringen har lagt fram en
totalberedskapsmelding som ser på utfordringene og mulighetene for at både stat og kommuner skal kunne håndtere hendelser i hele krisespekteret fra hverdagshendelser, ulykker og i verste fall krig.
Justiskomiteen på Stortinget har ansvaret for å følge opp anbefalingene i meldingen og gjennomførte den 13. februar en høring hvor også Samfunnsbedriftene Brann og redning var invitert.
– Vi er fornøyde med at det både har kommet en melding om brann og redning og en melding om totalberedskap. Men det er for lite samsvar mellom mål og ambisjoner i meldingen og de tiltakene som foreslås, særlig på lokalt nivå.
Det sa Mæhlumsveen, som sammen med direktør Øistein Gjølberg Karlsen, representerte Brann-Norge på høringen.
Krever samarbeide
Samfunnsbedriftene Brann og redning var opptatt av å formidle at det er mange små kommuner, og at snaut halvparten av norske brannvesen har under ett årsverk til sammen.
Derfor må det samarbeides over kommunegrensene og tilføres ressurser for å løse både dagens og framtidens krevende beredskapsoppgaver.